Vetefläta med vaniljkräm och mandel

Jag skulle göra en liten deg… En liten vetefläta bara för att ha fikabröd för en dag eller två. Det blev en jättedeg, jättefläta och fikabröd i massor. En plåt-stor fläta på diagonalen som tog sin lilla stund att grädda. Ändå blev den lite döbakad, vilket i och för sig inte gör mig så mycket då jag tycker det är gott men nästa gång jag bakar på 2,5dl degvätska med manitobamjölet ska jag göra TVÅ flätor… Kom ihåg och gör rätt!

Fyllningen blev jag dock väldigt nöjd med och kommer använda även till vanliga bullar. Vispade ihop en vaniljkräm och blandade den med rumsvarmt smör, strösocker och vaniljsocker. Ovanpå det strödde jag hackad mandel och rullade ihop. Blev otroligt gott så prova de i alla fall!

Receptet är naturligtvis justerat för ett mer lyckat resultat!😉

2 veteflätor

Det här behöver du :

2,5 dl mjölk

100 gram rumsvarmt smör

½ pkt jäst (25 gram)

½ dl strösocker

1 krm salt

8 dl manitobamjöl

Fyllning : 

3 dl vaniljkräm (marsanpulver +mjölk)

1/2 dl strösocker

100 gram rumsvart smör

2 msk vaniljsocker

1,5 dl hackad mandel

Före gräddning :

1 uppvispat ägg

1 dl hackad mandel

GÖR SÅHÄR :

Ljumma mjölken och rör ut jästen med. Tillsätt det rumsvarma smöret, sockret, saltet och nästan allt mjöl. Arbeta degen smidig, gärna i maskin. (Mjölmängden kan behövas ökas på om du knådar för hand). Låt jäsa övertäckt ca en halvtimme till dubbel storlek.

Ta upp degen på mjölat bakbord och dela i 6 bitar. Kavla ut varje bit till ca 20*45cm. Bred på fyllningen, strö över hackad mandel och rulla ihop. Gör likadant med resterade fem. Fläta två vetelängder med tre rullar i varje. Lägg på plåt med bakplåtspapper. Täck med en bakduk och låt jäsa 30 minuter. Pensla flätan med ett uppvispat ägg och strö över hackad mandel. Grädda i 175 grader ca 25-30 min, eller tills den fått fin färg.

Degen jäser extremt fort till dubbel storlek. 25 minuter har gått här…

Kavla ut, bred på vaniljkrämen och strö över hackad mandel. Rulla ihop.

Fläta. Låt jäsa övertäckt på plåt ca 30 minuter. Grädda i 175 grader, 25-30 minuter.

Ta ut, låt svalna.

Skär upp i skivor.

Vill du mot förmodan ändå göra denna jättefläta som blev lite döbakad? Gör då endast tre rullar, fläta ihop och grädda ca 50 minuter.

0
5

Herrgårdskyckling

Jag har inte riktigt koll på att det faktiskt är valborg imorgon?! Ingen koll alls. Dagarna är helt huller om buller med valp i huset! Men vad gör väl det? Familjen är långledig till onsdag och vi bara tuffar på med sysslor och göromål mitt i allt hundliv. Tiden går så fort när dom är små så det gäller att ta tillvara på tiden även om det innebär mycket jobb, vakna nätter och evigt torkade av små kisspölar.😉

Ett gott recept ska jag bjuda på dock, en mycket god gryta med kyckling och härliga smaker av husmanskost. Herrgårdskyckling, serverad med kokt potatis och gelé.

4 – 6 port

Det här behöver du :

1 kg kycklingkött, filéer, lår, klubba etc

200 gram bacon

2 finhackade vitlöksklyftor

2 msk dijonsenap

1 msk kycklingfond

2 dl creme fraiche

3 dl grädde

1 kruka persilja

Salt och peppar

Maizenamjöl + vatten till redning

GÖR SÅHÄR :Skär kycklingköttet i grövre bitar. Jag använde filéer och delade dom en gång på längden. Bryn tillsammans med finskuret bacon och vitlök i en rymlig stekpanna med smör.

Tillsätt senap, fond, creme fraiche och grädde och låt sjuda på låg värme ca 15-20 minuter. Red av såsen med maizenamjöl utrört i lite vatten för tjockare konsistens. Finhacka persilja och vänd ner. Smaka av med salt och peppar. Servera med kokt potatis och vinbärsgelé.

TIPS!

Prova även ”budgetvarianten” genom att byta ut kyckling mot falukorv.😉 Supergott det också.

Bryn kycklingen tillsammans med bacon och vitlök.

Tillsätt resten av ingredienserna och låt sjuda på låg värme i 15-20 minuter. Finhacka persilja och rör ner före servering.

Smaklig måltid och så passar jag på att önskar jag er alla en trevlig valborg!

1
11

Lasagne Al forno

Hej på er! Nu blev det ett litet hopp sen sits och det har såklart med vårt lilla nytillskott att göra – Allan är hemma!

Lilla efterlängtade krabat har sovit sin första natt hemma på Öland.😉

Lilla och lilla… Åtta veckor och 10kg tung med dom största valptassar jag sett. En riktig dunderklump som spatserar vingligt fram. Klumpig, nyfiken och ett riktigt matvrak är han. Väckte mig inatt halv fyra och efter att ha nattats kl 22.00 igårkväll så höll han sig bra länge tycker jag. Men då var han verkligen kissnödig OCH hungrig som en varg! Därefter somnade han ett par timmar till innan frukostklockan ringde… En riktig Skalman är han. Äta, kissa, busa, sova…😉 Bronco fann sig väl till ro efter Allans hemkomst och dom verkar trivas ihop. En omställning för dom bägge, speciellt för Bronco som varit ensam om uppmärksamheten och nu fått konkurrens av lillebror. Han verkar dock väldigt nöjd ändå och delar med sig av både bäddar och leksaker och det är till och med okej att bli biten i skägget! 😉

En lördag som denna med strålande sol och två pigga pojkar är det tur att kylen är laddad med mat såsom denna lasagne jag gjorde häromdan. Färdig att bara värma när tiden är knapp och ta med sig ut och äta på altanen.

6 port

Det här behöver du :

1 sats bolognese

1 sats Bechamelsås

2 förpackningar färska lasagneplattor

(Felix a’ 200gram)

GÖR SÅHÄR :

Använd en ugnsfast form ca 20*35 cm. Varva sås/lasagneplattor/bolognese/ avsluta med lasagneplattor och häll över den sista såsen. Ställ in i ugnen på 200 grader ca 30 min.

Bolognese :

400 gram blandfärs

150 gram sidfläsk

2 msk tomatpuré

1 gul lök

2 rivna morötter

1 burk finkrossade tomater

2 msk kalvfond

2 lagerblad

Vitpeppar

Salt

GÖR SÅHÄR :

Bryn färsen tillsammans med finskuret sidfläsk och tomatpuré. Tillsätt en hackad gul lök, finrivna morötter, en burk finkrossade tomater, kalvfond, lagerblad, vitpeppar och salt. Slå på 3 dl vatten och låt koka på låg värme ca 1 timme. Smaka av.

Bechamelsås :
100 gram smör

1 dl vetemjöl

8 dl mjölk

2 dl grädde

150 gram riven lagrad ost

Muskotnöt (riv på zestjärn, ca ½ krm)

Salt & nymalen vitpeppar

GÖR SÅHÄR :

Smält smöret i en kastrull. Låt det bli lätt brynt. Dra kastrullen från plattan och vispa ner mjölet till en slät smet. Ställ tillbaka på plattan och vispa hela tiden. Ha mjölken nära till hands bredvid kastrullen så du kan slå på lite i taget och hela tiden fortsätta vispa vartefter såsen tjocknar. Sänk värmen till lägsta, vispa då och då så det inte bränner fast i botten men låt såsen koka ca 40 min. Smula ner eller riv ner osten på slutet. Låt osten smälta in. Riv över lite muskotnöt, och salt & vitpeppar. Smaka av.

Bronco & Allan delar instagramkonto nu och vill ni så kan ni följa dom här; @bronco_allan

1
5