Herrgårdskyckling
Jag har inte riktigt koll på att det faktiskt är valborg imorgon?! Ingen koll alls. Dagarna är helt huller om buller med valp i huset! Men vad gör väl det? Familjen är långledig till onsdag och vi bara tuffar på med sysslor och göromål mitt i allt hundliv. Tiden går så fort när dom är små så det gäller att ta tillvara på tiden även om det innebär mycket jobb, vakna nätter och evigt torkade av små kisspölar.😉
Ett gott recept ska jag bjuda på dock, en mycket god gryta med kyckling och härliga smaker av husmanskost. Herrgårdskyckling, serverad med kokt potatis och gelé.
4 – 6 port
Det här behöver du :
1 kg kycklingkött, filéer, lår, klubba etc
200 gram bacon
2 finhackade vitlöksklyftor
2 msk dijonsenap
1 msk kycklingfond
2 dl creme fraiche
3 dl grädde
1 kruka persilja
Salt och peppar
Maizenamjöl + vatten till redning
GÖR SÅHÄR :Skär kycklingköttet i grövre bitar. Jag använde filéer och delade dom en gång på längden. Bryn tillsammans med finskuret bacon och vitlök i en rymlig stekpanna med smör.
Tillsätt senap, fond, creme fraiche och grädde och låt sjuda på låg värme ca 15-20 minuter. Red av såsen med maizenamjöl utrört i lite vatten för tjockare konsistens. Finhacka persilja och vänd ner. Smaka av med salt och peppar. Servera med kokt potatis och vinbärsgelé.
TIPS!
Prova även ”budgetvarianten” genom att byta ut kyckling mot falukorv.😉 Supergott det också.
Bryn kycklingen tillsammans med bacon och vitlök.
Tillsätt resten av ingredienserna och låt sjuda på låg värme i 15-20 minuter. Finhacka persilja och rör ner före servering.
Smaklig måltid och så passar jag på att önskar jag er alla en trevlig valborg!