Pommeskrydda med dill och hemmagjord vit majonäs

Har ni nån gång fått den gröna dillkryddan på pommes när ni ätit på gatukök? Sjuhundra resor godare än den vanliga som är orange. Den gröna fanns förr i kryddburks-sortimentet både hos Kockens och Santa Marias med inte nu längre. Vet inte om den enbart finns i grossistförpackning kanske men jag hittar den då inte bland kryddorna i vanlig butik så jag gjorde en egen kryddblandning, för jag verkligen ÄLSKAR den kryddan!

Den finns under namnet ”mos & pommeskrydda” på vissa kryddsidor på nätet men då innehåller den en massa glutamat. Jag tror man kommer närmast originalet om man använder dill, aromat och lite lökpulver men jag vill inte använda aromat så jag gjorde en egen variant som blev tokgod faktiskt så prova om ni gillar den kryddan på pommes. Även god på fisk och kokt/grillad nypotatis.

Majonäsen är mitt grundrecept fast utan senap och vinäger då denna blir mer mild i smaken och smakar mer ”amerikansk majonäs”. Vill du inte göra egen så rekommenderar jag Hellmans.

Pommeskrydda med dill 

4 msk torkad dill

2 msk torcomare örtsalt

1 msk vitlökspulver

1 msk lökpulver

GÖR SÅHÄR : 

Blanda de torra kryddorna i en burk, skaka om. Förvara mörkt och torrt.

Vit majonäs 

1 äggula

2 msk pressad citronjuice

2 dl rapsolja

Salt och peppar

GÖR SÅHÄR :

Blanda alla ingredienser utom olja i en skål. Använd stavmixern och mixa samman. Tillsätt oljan, först droppvis sedan kan man hälla på lite mer när majonäsen blivit vit och tjocknat något. Mixa hela tiden. Smaka av med salt och peppar. Vill du ha en lite mer flytande dip så tillsätt lite vatten och rör om.

Att doppa stora pommes med dillkryddan i en hemmagjord vit majonäs är himmelriket… Så galet gott!! Dom stora pommesen hittade jag i ICA sortiment i frysdisken.

3
2

Krämig pastasås med Broccoli, blomkål och champinjoner

Hallå! Nu har jag tagit mig lite datortid efter en lång vecka. Solen skiner och det är riktigt toppenväder ute, perfekt för en crusingkväll i Borgholm. Nicke och Joline har redan åkt ner en sväng nu på förmiddagen för att kolla in bilarna som är utställda längs storgatan och ikväll rullar vi ner hela familjen i cadillacen.Veckan har varit minst sagt innehållsrik. Joline o hennes kompis Matilda har ju varit på praktik på lantgård och varit flitiga med djuren och all skötsel. De sista två dagarna har dom också cyklat dit och hem, ca 1,3 mil enkel väg så när fredagen kom och de hade fått rida och sedan cyklat hem var det två väldigt trötta tjejer kan jag säga. Lärorikt och roligt hade det varit. Vår ena hane Rocky (tamråtta) har fått en tandköttsinflammation så senare igår eftermiddag åkte vi till veterinären så han fick undersökas och det blev en veckas antibiotika för honom. Små sprutor med flytande som ska ges i munnen och om det nu skulle vara köttsmak enligt fass så vette tusan hur deras smaklökar fungerar som gjort medicinen för stanken är rent ut sagt vidrig och luktar inget annat än sur gammal gorgonzolaost… Men han är duktig och sväljer den iallafall, tur det finns yoghurt och frukt att skölja ner med efteråt.

😛

Jag lagade en så himla god pastarätt häromdagen som jag tänkte att ni skulle få receptet på. Små pastaöron (orechiette) med en krämig sås med bland annat blomkål, broccoli, sugarsnaps och champinjoner. Enkel att sväng ihop och ett vegetariskt alternativ till veckans middagar.

4 – 6 port

Det här behöver du : 

4 port kokt pasta

1 bukett broccoli

½ blomkålshuvud

1 rödlök

2 finhackade vitlöksklyftor

200 gram färska champinjoner

1 näven sugarsnaps

2 dl creme fraiche

3 dl gräddmjölk

2 msk grönsaksfond

Salt & svartpeppar

GÖR SÅHÄR : 

Koka upp vatten med en nypa salt till pastan och en kastrull till broccoli och blomkål. Finhacka rödlök och vitlök och fräs i stekpanna med lite smör tillsammans med skivade champinjoner. Tillsätt creme fraiche och gräddmjölk, samt grönsaksfond. Låt såsen koka ihop. Smaka av med salt och peppar. Vänd ner broccoli och blomkål samt sugarsnaps precis före servering och blanda med pastan.

Ingredienserna.

Fräs champinjoner, lök och vitlök. Tillsätt vätskan och låt koka ihop.

När såsen kokat ihop ca 10 minuter, tillsätt broccoli, blomkål och sugarsnaps.

Vänd ner pastan och servera på ett stort fat.

Toppa med ärtskott och lite chiliflakes.

0
3

Mjuk och saftig blåbärskaka

Mjuka, nybakade kakor med bär och vaniljsås är en klassisk sommardessert som aldrig går ur tiden. Och lika uppskattad sommar som vinter, eller som nu när vi har riktigt höstrusk ute. Regn och blåst men då får man unna sig att baka något gott till kaffet.

Vaniljsåsen gör jag av en burk kondenserad mjölk, två teskedar vaniljsocker och 3 dl löst vispad grädde som jag rör ihop. Godare vaniljsås finns bara inte! 😉

Nu ska jag strax hasta iväg till jobbet, bara utfodra hela djurskaran här hemma först.

Det här behöver du :

3 dl blåbär + 1 msk potatismjöl + 1 msk strösocker

3 ägg

3 dl strösocker

150 gram smält smör el. margarin

2 tsk vaniljsocker

4 dl vetemjöl

GÖR SÅHÄR :

Blanda blåbären med potatismjöl och socker. Det funkar lika bra med frysta som färska blåbär. Rör ihop ägg, socker och det smälta smöret för hand. Tillsätt vaniljsockret + mjölet. (det ska inte vara något bakpulver). Smörj en rund ugnsfast form ca 25 cm i diam och häll i smeten. Slå över blåbären och grädda ca 40 min i 175 grader.

Gott!! 😛

1
1