ANNONS
Integritet på Tailsweep

Herr Kryddburk har fyllt 40år!

/

Hej allihopa! Efter en toppenhelg sitter jag nu här vid datorn och sorterar bilder. Nicke, kära maken fyllde ju 40 år igår. 😛 En otroligt mysig helg på alla sätt har vi haft. Han ville inte ha nån större uppståndelse eller stå-hej så firandet har varit endast med närmsta familjerna.

Joline och jag började söndagsmorgonen med skönsång och överraskade Nicke med frukostbricka, blommor och paket på sängen. Vi svängde ihop en stor smörgås med hönökaka, ägg, rökt lax och majonäs – säkert kort där! 😉 Framåt eftermiddagen dukade vi upp smörgåstårta och pinocchiotårta så det blir ett bildregn nu i tårtornas tecken.


Smörgås med kokt ägg och kallrökt lax o majonäs! 😉


Vackra, färgglada tulpaner i mängder…


Tårtan jag gjorde som han hade med sig till jobbet i fredags. Vanlig gräddtårta med massor av blåbär – han älskar blåbär!! Och självklart blev det USA´s färger också… 😉


Presenten från mig och Joline; bensinpump ”Route 66”. Retropryl helt i Nickes smak! 😛




Där på bordet en annan retropryl – en ”bensinpump” i form av bubbelgum-automat! Riktigt cool. Nu ska vi bara fylla upp den också.


Förberedd att garnera smörgåstårtan!


Färdiga resultatet! Recept hittar ni i kategorin

SMÖRGÅSTÅRTOR


Fyllningen tre lager består av; Leverpastej/bostongurka, Mjukost/ägg, Rökt bog/mandarin.


P

inocchiotårta är den i särklass godaste tårta jag vet! Recept finns ett par stycken, både i långpanna och rund form; klicka

HÄR


Självklart fyllde jag den med blåbär, lätt sockrade och rivet limeskal och grädde.


Galet god! Även dagen efter till förmiddagskaffet! 😉

10
© Expressen Lifestyle AB, 105 15 Stockholm Bud: Gjörwellsgatan 30, StockholmTelefon: 08-736 53 00