Bland de första rocky road jag gjorde gick jag ofta efter Leilas recept. Busenkelt och supergott! Såg nu till min fasa att jag inte hade lagt ut detta recept i eget inlägg så det bör jag ju göra. Nästa inlägg som kommer strax med rocky road är lite annorlunda men faktiskt ännu godare! 😛
Det här behöver du :
600 gram choklad (här kan du använda bara mörk eller blanda med ljus, eller mjölkchoklad) 1 påse skumtomtar eller marshmallows
2 dl pistagenötter
2 dl salta jordnötter
2 dl dumlegodis
2 dl hackad vit choklad
GÖR SÅHÄR :
Smält chokladen över vattenbad. Blanda med resten av ingredienserna (spara lite som du kan strössla ovanpå) och häll ut i en form ca 25*35cm. Strössla över resten av ingredienserna och tryck till lätt med händerna. Låt svalna, förvara i kylskåp. Skär i bitar.
Sitter här vid datorn och bläddrar igenom en massa bilder från gårdagens julbord. Så vansinnigt gott det var, jag är fortfarande mätt och har bara lyckats få i mig en ynka smörgås på hela dan, inte alls hungrig!
Smakbetyget av detta toppar alla de julbord vi varit på tidigare och då inräknat, Guntorp, Halltorp, Skansen, IKEA, Harrys, Sjöstugan och Ekerum. Detta var fantastiskt vällagat och gott. Fin service, stämningsfull atmosfär och bästa stället hittills. Kör dom julbord nästa år igen så ska vi absolut boka! 😛
Självklart finns det lite småpetitesser som kan vara intressanta, så dom kommer här;
MINUSLISTAN :
Inget salt och peppar på borden. (Det första jag måste kolla efter, lite manisk med just detta faktiskt)
Öl och cider serverades/hälldes upp i vinglas.
Snaps och vinglas borde plockats bort från barnens kuvert.
Lite väl högljudd musik/sång men stämningsfullt och lite retro låtar.
Köttbullarna var små och såg saftiga ut med lite av steksky/buljongen på uppläggningen men de var torra och väldigt överdoserade med vitpeppar.
Inget hemmagjort julgodis såsom knäck, kola, marsipan, fudge etc.
PLUSLISTAN :
Lugn, varm, mysig stämning och inredning.
Inte för mycket folk.
Bra bemötta med glögg i entrén och soffmys i logen en stund innan.
En sittning per kväll, alltså inget stress och stoj.
Trevlig och tillmötesgående serveringspersonal som höll koll på både dricka och tallrikar utan väntetid.
Extremt god, hemlagad Janssons. Inte smörig och flottig – utan gräddig, len och helt perfekt!
Mycket fisk. Olika sillsorter, lax, ål, sallader, omelett med räkor etc.
Det rökta köttet – to die for! 😉
Goda ostar; cheddar, västerbottensost, brie och grönmögel.
Små fina kroppkakor, supergoda.
Röror och såser – helt perfekt!
Sylta, paté, pastej, korvar, salami. Fräscht och fint upplagt.
Varm och fräsch mat. Inget slabb.
Hembakade pepparkakor, mandelmusslor, lussebullar. Bra där!
HJORTRONSYLT! 😛
Mycket frukt o nötter.
Guldpengar till de små… 😛
Soffmys med glögg i entrén när vi kom.
Del av det kalla julbordet och godis/dessertbord i bakgrunden.
Peppe, Gotland-Nicke, Cim, Joline och Jossan. Och Nicke, jag o Sanna.
Den här lilla backen tyckte Nicke och Peppe om! ,-) Lite festlig tycker jag!
Mysig stämning och ingen trängsel.
Hann bara med att fota lite av det kalla, men så gott!
Godis/dessertbordet. Här borde det funnits lite mer hemmagjort såsom knäck och kola i alla fall men Fazer choklad och skumtomtar är ju gott de också. 😉 Man ska inte va för petig, i det stora hela ett fantastiskt julbord som vi gärna återkommer till. Helt klart bäst hittills av alla år.
Jaha, då får vi se om det blir nån storm här på ön som det varnas om!?! Inte ännu i alla fall, visst blåser det småspik ute men vi är vana vi lite hårdare vindar än såhär…
Hoppas vi slipper bli strömlösa bara.
Imorgon ska vi iväg på julbord med min syster, ett par vänner och deras barn, ska bli superkul och jag ser verkligen fram emot det.
Innan julbord gör många fel och ”sparar” sig till maten… Man ska ju göra tvärtom för att ”tänja” ut magen… Haha! Vi brukar äta en sen frukost/brunch och några timmar innan julbordet något lätt bara, då är man riktigt sugen sen. Så gäller det att inte äta för fort också utan att njuta av det kalla, vänta en stund sen det varma och runda av med gottebordet… Fast egentligen, vilken strategi man än har så känns det som man aldrig behöver äta igen efter ett gott julbord.
När, nånsin äter man så mycket mat på en gång?!
Dagen efter när man vaknar är man ju hungrigare än vargarna så det spelar nog ingen roll hur man gör. Gott ska det bli i alla fall.
TÄVLA!
Jag måste passa på att påminna er om tävlingen av en Nokia Lumia 930! Ni kan vinna både genom att bidra med era egna julrecept eller rösta på dom som är presenterade på sidan. Mitt recept är ett av dom. Tävlar gör ni HÄR!16 st
Det här behöver du :
1 pkt jäst (50 gram)
½ l vatten
1 msk socker
1½ tsk salt
3 msk olja
13 dl vetemjöl
GÖR SÅHÄR :
Smula ner jästen i en degbunke. Ljumma vattnet till 37 grader, fingervarmt. Rör ut jästen i vattnet och rör i resterande ingredienser. Ta upp degen på mjölat bakbord och knåda den smidig. Forma degen till en lång rulle ca 50 cm lång. Skär degen i 16 lika stora bitar. Vänd bitar i mjöl och platta till dom något med handen. Lägg upp på låt och låt jäsa under bakduk 40 min. Värm ugnen till 250 grader. Grädda bullarna i 10-12 min. Låt svalna på galler!
Kalljäsning :
Om du vill förbereda degen kvällen innan så kalljäser du frallorna i kylskåpet. Då behöver du inte ljumma degvätskan till 37 grader utan du använder kallt vatten ur kranen. Använder du torrjäst räkna 1 pkt torrjäst (14 gram) som motsvarar 1 pkt färsk jäst (50 gram). Dock säljs torrjästen i 2-pack, så använd bara den ena påsen. Jag använder ofta torrjäst när jag kalljäser längre än 12 timmar, det brukar bli himla bra! Baka ut frallorna på ugnsplåt, täck med plastfolié och ställ in i kylen över natten. Grädda frallorna direkt från kylen på morgonen därpå.