Nötstek i gryta av fransyska


Det var länge sen vi åt en sån där vansinnigt god söndagsstek med kokt potatis och skysås så när jag hittade en fin bit fransyska i helgen som gick så fick det bli söndagsmiddagen. Å herrejösses amalia så gott det är med KÖTT och POTATIS!

Det finns inget bättre!


Jag skulle inte kunna leva utan potatis och utan såsen till potatisen ännu mindre… 😛

Finns bara en gyllene regel för en saftig, mör och gudomligt god STEK och jag har sagt det förr men jag säger det igen;

Ta bort stektermometern och bry er inte om varken tid eller temperatur!
KÄNN på köttet istället.En helt vanlig stek av antingen nöt eller gris blir sååå mycket godare, mörare och saftigare om det får tillagas ytterligare förbi alla normer och temperaturer.


Använd en god buljong, lite grönsaker och lök som täcker halva steken i en gryta. På med lock och låt sjuda/småkoka på låg värme i flera timmar, tills det känns mört. Ingen hård stenklump, utan en fjädrande mjuk stek. Du kan ta en gaffel och peta lätt i köttet och är det mjukt och faller isär ganska lätt så är det klart. Enkelt va?! 😉

Sen är ju såsen halva nöjet att få tillaga. Skyn ska silas och kokas upp och få reducera. Alltså koka ner i mängd så smakerna koncentreras. Sedan smakas upp med en skvätt grädde, lite soya, vinbärsgelé och ev. redas av för tjockare konsistens. DÄR har vi den fulländande söndagsmiddagen. Kokt, rykande het potatis, kokta grönsaker och gelé eller lingon. Pressgurka om man vill… Nu börjar det kurra i magen bara av att jag skriver detta så det är väl dags att ta tag i dagens middag här hemma.

4 port
Det här behöver du :
Smör
1,5 kg fransyska i bit
Salt & peppar
3 morötter
3 gula lök
1 lagerblad
1 tsk svartpepparkorn
1 msk tomatpuré
Köttbuljong

GÖR SÅHÄR :
Bryn steken i smör i en större gryta med lock. Skär morötter och lök grovt och låt svettas runt med steken, lagerblad svartpeppar och tomatpuré i ca 3 – 4 min. Slå på så mycket köttbuljong så det täcker köttet till hälften. Lägg på locket och låt ”småkoka” på låg värme ca 3 – 4 timmar. Vänd steken ca 2-3 gånger.

Ta upp steken och slå in i folie eller bakplåtspapper och låt vila/svalna ca 30 min före du skär upp.

Såsen :
Sila skyn från morötter och lök och koka ner (reducera) till knappt hälften. Slå i en skvätt grädde, valfri mängd, nån tesked vinbärsgelé, lite soja, salt och peppar… Smaka av. Är såsen för ”blaskig” kan du reda av den med maizenamjöl utrört i lite vatten och hälla ner i en fin stråle samtidigt som du vispar. Låt gärna såsen koka ca 15 – 20 minuter.


När steken är klar tar jag upp den och tar bort nätet. Slår in den i bakplåtspapper och låter vila minst en halvtimme före jag skär upp.


Såsen silar jag ner i en ny kastrull.


Kokar upp och reducerar ner till ungefär hälften. Smaksätter med grädde, soya, vinbärsgelé, salt och peppar.


När steken ska serveras skivar jag upp den och slår över lie av skysåsen.


Smaklig måltid! 😛

24
60

Nyponmuffins – frukostbröd bakade på nyponsoppa


Ett bröd jag ofta bakar är

nyponlimpa

. Det går så himla fort och blir verkligen jättegott och håller sig saftigt länge. Det är ett bikarbonatbröd som bara är att ”röra-ihop-skjuts-in-i-ugnen”. Inget knådande och ingen jäsning.

Desamma med dessa brödmuffins. Enkla att styckfrysa och ta upp till frukost eller mellanmål. Barnen bara älskar dom! 😛

Bröd bakat på nyponsoppa kom jag på för några år sen då vi hade mycket nypon och jag gjorde storkok. Funkar naturligtvis på med köpesoppa också! 😉

10 st
Det här behöver du :

8 dl vetemjöl
1 dl havregryn
1 dl solroskärnor
1 msk bikarbonat
½ tsk salt
1 dl mjölk el. naturell yoghurt
5 dl nyponsoppa (hemkokt eller köpt)
½ dl ljus sirap
Sesamfrön

GÖR SÅHÄR : 
Blanda de torra ingredienserna i en bunke. Vispa ut mjölken med nyponsoppa och sirap. Blanda samman allting och fördela i 10 stora muffinsformar. Smörj forma innan lätt med lite olja på fingrarna så lossnar de lättare sen. Toppa med sesamfrön blandat med lite flingsalt. Grädda i 175 grader ca 40 min.


Några av ingredienserna.


Mjöl, havregryn, solrosfrön, salt och bikarbonat. Experimentera lite och låt fantasin flöda. Byt ut till andra mjölsorter och frön/nötter, torkad frukt etc.


Smeten är lite som gröt i konsistensen.


Fördela i tio muffinsformar, lite mer än till hälften. Toppa med sesamfrön blandat med lite flingsalt. Grädda i 175 grader ca 40 min.


Färdiga att avnjutas.


SUPERGOOOODA! 😛

3
4

IKEA’s julmust – inte så tokig alls!


Hello mina vänner!


Idag har jag varit med Joline till Kalmar efter att hon slutade skolan. Dom slutar tidigare på måndagar så de passade bra. Hon hade några presentkort kvar på Kicks bland annat sen hon fyllde år och så ville hon köpa sig en ny vinterjacka hon har spanat på.

Hansa City är toppen så sett för där finns ALLT. Modehuset med alla tänkbara kläd och skokedjor och butiker runtomkring som Citygross, IKEA, Bauhaus, Elgiganten, Rusta etc.
Efter inhandling av smink och vinterjacka var vi till Mediamarkt o hämtade ut hennes gamla mobil efter reparation som dom äntligen gett upp hoppet om och istället fick hon en sprillans ny i utbyte!

Jag var självklart tvungen att springa (läs; halta) 😉 in på IKEA också. Deras wienerkorv är ju ”to die for” och det rökta, torkade renköttet… Lite prinskorv och köttbullar slank ner också och som rubriken lyder blev jag nyfiken på deras julmust!

Ja jädrans va god!!! 😛 Trodde jag inte. Trots det lite ful-retro klistermärket på flaskan så var denna julmust mycket godare än Apotekarnes. Nån som provat? Om inte gör de!

SWEDISH FESTIVE DRINK! 😛

Nä, nu är det hög tid för Halv åtta hos mig och sen finalen i Kockarnas kamp!
PUSS ❤️


Joline i nya vinterjackan! ❤️

7
0