God morgon vackra januari!


Ja, idag är ingen vanlig dag för det är mamma Mia´s födelsedag, hurra, hurra, hurra!! 😛

Visst är det kul med födelsedagar, när man får ordna överraskningar och laga god mat. Självklart blir det matlagning hemma hos mamma idag, en supergod efterrätt ska jag göra också. Det blir dock inte ett lika stort kalas som förra året då jag lagade den italienska buffén till hennes 50 års fest men ändå kalas, god mat, släkt, vänner, tårta, presenter och överraskningar.

Vi hörs senare, ni ska få både recept och bilder från dagen. 😛
Bjuder på lite januaribilder från vårt vackra vinterlandskap sålänge…

3
0

Korvstroganoff i ny tappning


När jag var liten var ”makkaråner och kårv” bland det bäst jag visste. Stekt falukorv eller denniskorv, bara jag fick makkaråner till och massvis med kärttshupp!! 😉

Det gillar jag än idag men jag tänkte att ni säkert blir besvikna om jag nu bara berättar hur man steker korv, kokar makaroner och klämmer ur en halv ketchupflaska?!

Så jag gjorde en korvstroganoff i ny tappning som inte alls blev tokig, faktiskt den godaste korvstroganoff hittills. Ibland måste man förnya sig sägs det ju och det gjorde inte ont alls! 😛

Det här behöver du : 
1 ring falukorv
1 gul lök
2 vitlöksklyftor
1 zucchini
1 röd paprika
1 burk skivade champinjoner
1 dl tomatpuré
2 msk milt paprikapulver
1 tsk chiliflakes
2 msk vit balsamvinäger
½ dl ketchup
Några droppar D´Elidas chilisås
1 l köttbuljong (egen alt. tärning/fond + vatten)
Maizenamjöl utrört i lite vatten till redning av såsen
Salt & peppar

GÖR SÅHÄR : 
Börja med att skära korven i kvartar. Stek den i stekpanna så den får fin färg och blir lite knaprig. Lägg upp på ett fat vid sidan om så länge.

Skölj och skiva zucchinin, finhacka lök, vitlök, paprika och fräs på tillsammans med champinjoner i samma panna. Tillsätt tomatpuré, paprikapulver, chiliflakes och rör om ordentligt.

Slå på balsamvinägern, ketchup, D´Elidas och buljongen. Sänk värmen och låt allt få puttra ihop ca 10 min. Red av såsen med maizenamjöl utrört i lite vatten. Låt småputtra en stund till. Smaka av med salt och peppar. Lägg i falukorven i pannan. Strö över persilja och servera med stora makaroner.


Är man förberedd är det mycket roligare att laga mat. Och lättare att hålla rent o snyggt omkring sig.


Falukorven är stekt.


Grönsaksröran till såsen fräser…


Doften är minst sagt helt underbar!! 😉


Buljongen är tillsatt och nu får det puttra ihop en stund…


Strössla över persilja. Servera!


Man kan ju inte äta spagetti och köttfärssås varje måndag hur länge som helst??! 😛

5
1

Chokladmousse ljus och mörk


Lördagens dessert gav verkligen mersmak och för den chokladtokige är detta ett riktigt säkert kort. Receptet på moussen

(Per Morbergs)

brukar jag ofta använda mig av men i större mängd, här ville jag bara ha lite av den mörka och lite av den ljusa så recepten är halverade men kan alltså dubblas om det behövs.

Istället för att servering i snygga fina portionsglas så tog jag lite vad jag hittade i skåpen som glöggmugg, syltburk, ljuslykta och en vanlig glasburk… Det blir lite olika storlekar på portionerna förstås, så här kan man ta en liten, stor eller mittemellan, helt å hållet vad man är upplagd för och dessutom tycker jag det är mycket tjusigare att servera i olika glas! 😛

Blir 4 portioner med både den mörka och ljusa tillsammans. 

Mörk chokladmousse 
100 g mörk choklad
3 dl vispgrädde
2 äggulor

GÖR SÅHÄR : 


Vispa grädden fluffig. Bryt chokladen i bitar och smält över vattenbad eller i micron. Rör ner äggulan i chokladen, den bör fått svalan något så den inte är jättevarm. Rör sen ner chokladen försiktigt i den vispade grädden. Fördela i portionsglas eller en stor skål. Gör på samma sätt med den ljusa chokladmoussen.

Ljus chokladmousse
100 g ljus marabouchoklad
3 dl vispgrädde
2 äggulor

Topping; Vispad grädde + chokladsås


Fyra ”glas” förberedda med den mörka och ljusa chokladen. Nu ska de få stå till sig i kylen minst 2 timmar…


För att sen få en liten gräddsprits på toppen och lite extra chokladsås…


Inte så tokigt va? 😉


Jag lovar det är mäktigt, chokladigt och syndigt gott… 😛

17
0