Skördefesten på Öland 2012, del III Ekerums slöjd & matmarknad
Den idylliska skördefesten fortsätter. Här kommer del tre med bildregn från Ekerums marknad. Varsåoda! 😛
Ekerum, en idyllisk atmosfärs för matmarknader, skördefest som jul, stämningen är totalt när skymningen kommer och marschallerna brinner.
Vi börjar väl med karameller, här har vi Rya konfektyr.
Vackra smycken och tennarmband från Nordic Jewelry Design,
Hantverk från Öland, Alséns vackra lyktor.
Julia med sin marmelad! 😛
Och
Hårdostar, getostar, koostar och fetaostar…
Välbesökta burkar! 😛
Öländska bönchips! De här kan ni va? 😛 Köpte hem en hot-hot påse med chili/dill till maken som han gillade skarpt!
Läckra ljuspumpor i vitt och orange, en återkommande favorit.
Godis, godis, godis!! Mjuk kola, kanderade nötter, mandlar, chokladbananer mm…
Delikatessgrabbarna sålde rökta korvar till mig! Tackar, tackar! 😉
Härlig lufttorkad serrano, manchegoost och spansk saffran. Här missade jag dock att förhöra mig om kontaktuppgifter och ev. hemsida.
Vackra, väldoftande vaxljus i olika storlekar och former…
Det här känner ni nog igen vem det kommer ifrån… Hon med den rökta fjällrödningen och hjortronsylten…
”Lanttanten” förstås, en välbekant favorit! 😛
Bräutigams marispan och nogat doftade helt ljuvligt när man kom nära, å det gör man.
Och så rundar vi av det hela med vildmarkskungen själv! Rökt viltkött, korv, rökt fisk, patéer, och massor med gott från skog och mark bjöd Claes & Anita på från Stein-Mården förädlat Vilt.