Pyssel med stenar och hönsnät


Lite pyssel måste också hinnas med. Här har jag använt vanligt hönsnät och gråsten och gjort ett ”stenhjärta” i rätta bemärkelsen. Har man en snäll make som kan borra hål i stenarna blir det ännu roligare och man kan göra massor med fantasifulla mobiler och vindspel. Ett sånt här hjärta kan du även fylla med talgbollar till fåglarna i vinter. Snyggt att hänga upp i ett träd t ex.

En kruka som jag planterade ner sticklingar från min porslinblomma fick sig en krona av hönsnät också. Den ”knöt” jag ihop med ståltråd och dekorerade med små snurror jag böjde till som fick hänga och dingla. När man väl börjar pyssla med sånt här är det bara sååå svårt att sluta och man får massor av idéer som poppar upp. Just hönsnät, sten, hampasnöre, lite pärlor… Det blir en charmig känsla av alltihopa!

Har två projekt till på gång… Får visa de när det börjar bli klart, det är lite större projekt om man säger så… 😛


Stenhjärtat”


Krukan gjorde jag i ordning till syrran som fyllde 19år i helgen.


Och såhär blev den, nu är det bara porslinsblomman som måste börja slingra sig lite… 😉

10
67

Laddar för en varm, solig dag med frukost-smoothies!


Gomorron, eller… hhmm… Goförmiddag! 😛


Här står solen högt på himlen idag och det är riktigt varmt så det gäller att ladda vätskeförrådet redan från början. Vi börjar dagen med en härlig iskall morgon-smoothies. Muggen jag har använt är en sån där liten som man kan köpa minipaprikor & jalapeno/chili i mm, perfekt till smoothies med sugrör!

4 port

  • 225 gram frysta hallon & blåbär
  • ca 10 st isbitar fryst äppeljuice
  • 1 banan
  • 2 dl mjölk
  • 1-2 msk honung
  • ca 1½-2 dl naturell yoghurt/port

Kör allt utom yoghurten i blendern och mixa slät. Varva smoothisen med yoghurt och du får en alldeles perfekt start på morgonen.


Smoothies-konst?!

9
15

Dagens lunch :


När det enklaste är det godaste… Det får räcka så! 😉

Koka färska majskolvar :
Lägg ner majskolvarna i saltat, kokande vatten.
Låt koka 6-8 min, inte mer då blir majskornen hårda istället.
Man ser på färgen när majskolvarna dom börjar bli klara, då blir dom mörkt gula.

Servera med en klick smör… Ja, det är allt! 

Bland det absolut godaste som finns. Glöm inte tandpetare och tandtråd efteråt! 😛


Enklaste sättet att ”skala” en majskolv är att skära av ändarna först och sen skala…


Mycket lättare så, och du får med alla små trådar lättare!


I kokande gryta…


Här är dom färdiga, helt gyllengula och mörkare i färgen. Man behöver inte krångla till de så mycket med majskolvar, en klick smör räcker… Och tandpetare till efterrätt! 😛

Förresten, av majs kan man göra mycket gott, kolla här : 


Fr.vä; Majssoppa, grillade majskolvar, varm majssallad. Klicka på bilder för recept.

11
10