Krustader med viltost, rökt skinka och chili + tips på 12 olika fyllningar!
Plockmat och tilltugg till drinken är alltid populärt. Dom här krustsaderna ovan gjorde jag till barnens skolavslutning som vi åt till
, så enkelt och gott och tar inte lång tid alls. Du kan göra dom både varma/gratinerade eller kalla. Här är några olika förslag du kanske får användning av redan till midsommar, perfekt litet tilltugg före maten, efter maten eller till en god drink! 😛
Krustadskal finns att köpa både som minikrustader som här och lite större modell. Gratinera samtliga i ugnen på 220 grader ca 10 min, eller tills de fått fin färg.
Fjällbrynt viltost på tub, rökt skinka + 1-2 droppar D´Elidas.
Svampstuvning på finhackade, färska champinjoner frästa i smör med redning av mjöl. En skvätt grädde, salt och peppar. Sen ner i formarna och en liten gnutta sambal oelek på toppen.
Chevreost med bresaola.
(lufttorkat nötkött)
Fjällbrynt skinkost på tub, en liten gnutta hjortronsylt, rökt skinka och gräslök.
Fler fyllningar till varma :
- Brieost alt. mögelost med hjortron/fikonmarmelad
- Finhackad salami, toppad med brieost
- Färskost pepparrot med saltrulle
- Chevreost, flytande honung och en halv valnöt i varje (alt. rostade pinjenötter)
- Creme fraiche med finhackad rökt/gravad lax, dill, salt & peppar
Kalla krustader :
- Creme fraiche alt. färskost, löjrom, rödlök och dill
- Majonäs med fint hackad gurka, dill & färska räkor
- Creme fraiche, mosad avocado + en gnutta chili
- Böcklingpastej med finhackad gräslök eller krasse och en tunn skiva rädisa