Kebabrulle med pulled pork i het chilisås


Vi kör en favorit i repris tycker jag. Pulled pork, den dragna grisen. Ett kött som steks i ugnen flera, flera timmar på låg ugnsvärme. Behövs ingen termometer, bara skjuts in i ugnen med köttet och efter 6-8 timmar har du ett fantastiskt mört och fint kött som går att ”dra isär” med bara fingrarna, därav namnet ”pulled pork”.

En väldigt uppskattad rätt här hemma som du kan variera nästan hur mycket som helst. Använd köttet till t ex. kebabrulle som här, eller som pizzapålägg, som tacos istället för färs. I ugnsgratinerade burritos eller varför inte crepes. Blanda köttet med ris eller pasta. Värm upp det ute på muurikkan och ät i baguettebröd. Eller till pommes som en kebabtallrik, i pitabröd med sallad och dressing… Ja, ni fattar? 😉

Det här behöver du :
1,5 kilo karré, bog el. skinkstek, hel kotlettrad etc (fungerar alldeles utmärkt även med nötkött)

Gnid in karrén med : 


½ dl olivolja


1 pressad citron


3 msk tomatpuré


3 msk D´Elidas chilisås


2 msk rödvinvinäger


1 msk råsocker


2 msk harissapasta


1 msk kinesisk soya


1 msk Tony´s krydda


1 tsk spiskummin (ta mer om du gillar spiskummin)

+vatten

Smaka av när köttet är klart, då kan du bättra på med ovanstående ingredienser om det behövs. Salta och peppra.

GÖR SÅHÄR :
Sätt ugnen på 120 grader. Blanda ihop ingredienserna till kryddblandningen. Gnid in köttet noga runtom och lägg i en ugnsfast form, slå på vattnet runtom steken så det täcker botten ca 2-3 cm. (Köttet ska inte brynas i stekpanna innan) Jag använde en form som rymde steken med en tom yta ca 3cm runtom. Täck hela köttet med bakplåtspapper och tryck ner pappret i formen runtom steken. Stek i ugnen ca 6-8 timmar. Vänd köttet nån gång och se till att det inte blir för torrt, då pyttsar du i lite vatten bara. Här behövs ingen termometer eller nån koll på innertemperatur, det är bara att räkna timmar och luta sig tillbaka.

När du tagit ut formen ska köttet ska vara så mört och fint och lätt falla sönder i saftiga trådar där du drar i det, därav namnet ”pulled pork”.  Blanda runt tillsammans med spadet i formen. Vill du ha mer kebabsåskänsla så tillsätter du ingredienser från kryddblandningen du gned in köttet med från början. Jag brukar bättra på med tomatpuré, mer chilisås, ev vatten och salt & peppar.


Nu är jag helt nöjd med köttet och det är riktigt hett och passar utmärkt i en kebabrulle och sååå mycket godare än köpes! 😉


Har du aldrig provat, gör de! Det är enkelt, billigt och vansinnigt gott. Och man kryddar förstås köttet efter eget tycke och smak! Servera som här med lavash tunnbröd, strimlad vitkål, tomatklyftor, vitlökssås och rulla ihop!

26
0

Makaroner och korv…


Det var en del som mailade och undrade över mitt senaste inlägg som är lösenordsskyddat. Det är inte ett inlägg med recept och bilder som ni är vana vid utan ett privat inlägg till en grupp elever på Ölands gymnasium som går restaurang och livsmedelsprogrammet. Dom ska jag träffa imorgon och prata matbloggning med! Ska bli superkul, bara jag blir en smula piggare så!

Här hemma har vi en envis förkylning som varken bryter ut helt eller blir bättre, bara liksom ligger och gror sådär vackert så man blir galet trött och orkeslös och vab-dagarna rullar på! Makaroner och korv fick jag alltid när jag liten och hemma från skolan. Pannkakor också så det fortsätter även jag ge barnen när dom är sjuka. En fin liten tradition. Så frågar dom inte ”när ska vi äta pannkakor då??” så undrar dom när blir det stuvande makaroner och korv?? 😉Idag, fick de bli de sistnämnda, pannkakor åt vi ju igår! En tredje vab-dag på de, då vette sjutton??!


Det är inte ett dugg fel på makaroner och korv faktiskt, man äter det på tok för sällan bara!

Riktigt goda stuvade makaroner som fått sjuda länge i mjölk med en nypa socker, lite salt, vitpeppar och riven muskotnöt. Det kan inte bli annat än gott och med knaperstekta kanter på falukorven med massa ketchup. Färska tomater och riven morot ska de va till också. Ja, det var allt för idag, nu ska jag fortsätta kurera mig så jag kan hoppa och skutta till skolan imorgon! 😛

9
0

Vaniljmilkshake på bästa snabbmatsstället!


När jag ändå håller på med snabbmats-recepten på chili cheese och jalapeno poppers så kan jag väl få läska med en milkshake till? Skillnanden är att du slipper stå och titta på stressad personal inne på ett snabbmatsställe med stekos och lukten av frityrolja. Här bjuder jag istället på solnedgång, sprakande eld, sittplats på ekbänk med renskinn och en fantastiskt drömmande utsikt över kohagen! De e väl grejer de?

En vaniljshake svänger du ihop med stavmixerna i ett nafs, det går så snabbt så du hinner knappt blinka! 😉 Sen är det bara att sätta sig och njuta framför muurikkan i väntan på de godaste pannkakorna ever! Det går liksom inte att jämföra med Mc Donalds, Max, eller Burger king… Det är bara sååå mycket bättre! 😛

Det här behöver du : 
4 dl mjölk
2 tsk vaniljsocker eller ännu hellre fröna från 1 vaniljstång
1 msk florsocker
250 gram gammaldaga vaniljglass

GÖR SÅHÄR : 
Ner med alla ingredienser i en hög bunke, mixa med stavmixer. Häll upp i två glas. Servera genast!


Muurikka-pannkakorna som blev kvar när vi ätit oss mätta.

Recept hittar ni här >>

Nu ska jag försöka kurera min hals, håller på bli förkyld en sån där långdragen, envis historia då jag alltid luckas tappa rösten fullständigt. Joline är redan hemma med ont i halsen o feber och jag tror att kära maken blir hemma imorgon också. Han har fått vårens första pollenallergi och förkylning därtill… 🙁 Pannkakor är förresten de som alltid är och har varit en stående ”vab-dags-lunch” när barnen är sjuka. Å frisk luft på köpet skadar ju knappast!

9
0