Pitepalt, potatispalt, eller bara palt!!


Igår kokade jag palt hemma! Fy tusan va gott de är, och har man inte kokat palt på länge och liksom gått o funderat och blivit sugen då släpper ju inte det suget om man inte vidtar åtgärd helt enkelt! 😛

Så igår efter en dag i pulkabacken, när vi kommit hem med isfrusna tår och rosiga kinder så kunde jag bara inte låta bli!! Inget smakar så gott som nykokt palt med salt fläsk, smör och lingonsylt och självklart iskall mjölk till! Och bieffekten av paltmiddagen blev därmed en lat söndagkväll i soffan…

Paltrecept är lite som en helig skrift! Alla hushåll i norrland gör på sitt sätt och kallar också sitt sätt för den äkta palten, eller pitepalten! Det receptet jag visar här utgår jag alltid ifrån, men jag måttar sällan utan går lite på känsla och det brukar lite vansinnigt gott hur som haver!

Palt är tacksamt att tillaga, det är inte exakta decilitrar hit och dit, eller exakt vikt på potatisen etc. Den är också tacksam när den kokas. Skulle gästerna dra ut på tiden så kan dom faktiskt ligga kvar i grytan 10-15 min extra utan att det gör ett dugg!

Det är min farmor Eva-Maj förstås som ligger bakom receptet. En del använder kornmjöl också, men inte här. 2 ägg ska de va i smeten, men ibland ”glömmer” jag dom (förlåt farmor) men det är faktiskt helt okej utan, palten blir god ändå! Farmor säger att detta recept är ”Västerbottenspalt” så nu vet ni de! 😉

Saltet däremot tycker jag är viktigt. Både smeten och kokvattnet ska saltas rejält, annars får man ta extra salt vid bordet!

(12 stora paltar)
Det här behöver du :
16-18st medlestora potatisar (mjölig sort)
ca 8 dl vetemjöl
2 ägg
2 tsk salt
600g rimmat fläsk

GÖR SÅHÄR :
Börja med att skära fläsket i mindre tärningar. Finriv potatisen alt. genom kvarn i en hushållsassistent. Blanda med mjöl, ägg och salt till en ganska fast deg. Koka upp vatten i en stor gryta eller kastrull under tiden. Välsaltat vatten. Forma paltsmeten till bollar i handflatan, platta ut och fyll med fläsket, nyp ihop och forma till bollar. Lägg ner i kokvattnet försiktigt, använd en träslev och peta till dom från botten strax efter att du lagt i, så dom inte fastnar. Låt sjuda ca 50-60 min. Servera med lingonsylt och smör.

TIPS!
Häll inte ut kokvattnet, det kan du baka riktigt goda limpor på. Vill du inte baka de närmsta dagarna, häll upp spadet på pet-flaskor och frys in, sen är det bara att ta fram 1 liter till degspad vid senare tillfälle!

DAGEN EFTER!
Dagen efter kan du tärna upp den kalla palten och steka i stekpanna med lite extra stekt fläsk vid sidan om. Eller häll ner en skvätt gräddmjölk i stekpannan och du får en härligt stuvad palt!


Nykokt palt, precis upptagen ur grytan… 😛

Limpor på paltspad >>

Stuvad palt >>

24
15

Taco de luxe


Den sista rätten av Coops schlagermeny, nämligen varmrätten taco de luxe! Det recept som imponerade minst av allt! Istället för den klassiska tacofärsen skulle fyllningen här bestå utav en chiligryta på högrev, kokt i mörk öl med chili, spiskummin mm. Jag bryr mig inte ens om att presentera receptet här, men ni kan hitta det på

Coop´s sida här >>

Anledningen är ett helt galet recept enligt mig. Med anvisning om att grytan ska koka med lock i tre timmar, sen är den klar är helt uppåt väggarna. Detta hade jag dock med i beräkningarna när jag läste beskrivningen men ville ändå prova.

Min gryta fick sen puttra i 5 timmar, varav sista timmen UTAN lock! Efter endast tre timmar ser inte grytan mycket ut för världen, den är blaskig, tunn, ljus och smaklös. Jag tillsatte tomatpuré, soya, mer oxfond, mer spiskummin, mer chili och mer peppar. Vätska behövs däremot inte tillsättas för det var en ren soppa av allting och inget man kan fylla ett tortillabröd med utan att det rinner av.Grytan blev efter justering nu mer mustig och fylligare i smaken.

Nu fick den koka sista timmen utan lock och såsen reducerades ner och blev härlig krämig och tjock. Köttet blev mört så de bara faller isär och morötterna mosade med baksidan av en träslev mot grytans kant vilket förbättrade konsistensen ytterliggare!


Här ser ni ingredienserna till grytan, från Coop.


När jag äntligen blev nöjd med chiligrytan såg den ut såhär! Men

den lilla biten röd chili var inte alls tillräcklig så där behöver man kräma på ordentligt om man vill ha en fin chiligryta som just ska passa till taco! Och även mer syra i form av lime eller citron hade inte skadat!


Här får ni mitt recept på Texas chili istället >>

4
0

Mintchokladkaka med polkaströssel


Desserten till gårdagens schlagermeny var denna kanongoda, mintchokladkaka, eller snarare kladdkaka! Den både innehåller och är täckt av smält choklad och ovanpå ett polkaströssel som bryter av smaken fint! Mariannekarameller finns det inuti också! En riktigt chokladbomb med massa mintcrispig smak!

(Receptet kommer fr Coop) 

Det här behöver du : 
200 gram rumsvarmt smör
4 dl strösocker
4 ägg
3 dl vetemjöl
1 dl kakao
1 tsk vaniljsocker
1 tsk bakpulver
100 gram mörk choklad med mintcrisp
100 gram krossade mariannekarameller

Glasyr & topping 
100 gram mörk choklad med mintcrisp + 1 dl krossade polkagrisar

GÖR SÅHÄR : 
Vispa smör och socker pösigt med elvisp. Vispa i äggen ett i taget. Blanda de torra ingredienserna i en bunke. Smält chokladen i vattenbad eller microvågsugn. Vispa ner den smälta chokladen i smörsmeten. Vispa inte mer än nödvändigt. Vänd ner de krossade karamellerna. Smörj och bröa en rund springform med löstagbar kant, ca 20 cm i diameter. Häll smeten i formen och grädda mitt i ugnen 40-45 min, 175 grader. Smält chokladen till glasyren i vattenbad eller microvågsugn och ringla över kakan. Strö över krossade polkagrisar.


Kakan blir allra godast om den får kallna ordentligt i kylskåp före servering, så gör den gärna dagen innan eller tidigt på morgonen!


Supergod, men mäktig! 😛

9
0