Glögg-provar-kväll med goda tilltugg
Igårkväll hade vi glöggprovning här hemma ett gäng tjejer, med knytkalas med goda tilltugg! De blev en massa glöggflaskor och vi har ett par stycken kvar att prova så vi måste helt enkelt köra en glöggkväll till, stackars oss! 😉
Det var verkligen supermysigt med en liten tjuvsmak av alla julens smaker och dofter! Vi provade en flaska hemmagjord glögg som Ulla hade med sig, en starkvinsglögg från Ullis, och Kiviks glögg med äpple/kanel/vanilj, samt hallon/kardemumma. De två sistnämnda kan man nog inte ens kalla för glögg, dom dissades ganska snabbt. Alldeles för söta och saftiga i smaken och luktade inte ens glögg! Men god som varm dryck i övrigt om man späder ut med lite vatten!
Starkvinsglöggen ”Biskopens blandning” var god, men med mycket smak av rött vin om man gillar de! Ullas hemmagjorda kammade dock hem titeln för kvällens godaste! Klart bäst! Fyllig, len smak av alla juldofter man kan tänka. Stark men inte med så mycket vinsmak. Riktigt god, och jag fick jag äran att lägga upp receptet här, den måste ni bara prova!
Här kommer receptet på Ulla´s hemmagjorda glögg!
”I december 1992 blev jag inbjuden till min underbara granne Maj-Britt för att stöpa ljus med hennes vänninor. En upplevelse i sig och ett minne jag har med mig. Då blev vi bjudna på denna glögg och jag fick ta del av receptet, och jularna därefter gjorde jag glöggen. Sen har det inte blivit av förrens vår glögg kväll, och jag hittade receptet i min samling./Ulla”
Maj-Britt´s julglögg
1 flaska, 70 cl, gott rödvin
10 cl renat lr vodka
10 gr hel kanel, 4-5 bitar
20 st kryddnejlikor
1 liten bit ingefära
4 krm krossade kardemummakärnor
½ pomeransskal
3 dl strösocker
1 rågad tsk vaniljsocker
Mandel och russin efter behag1. Börja med att krossa kardemumman i en mortel och bryt sönder kanelen
2. Lägg kryddorna i en glasburk och häll över spriten, på med lock
3. Låt burken stå över natten, misnt, så att kryddsmaken dras ur ordentligt
4. Sila bort kryddorna gm ett melittafilter
5. Skålla och skala mandeln
6. Häll vinet och spriten i en kastrull
7. Blanda i socker ocg vaniljsockret
8. Låt glöggen sjuda en stund men aldrig koka
9. Servera m mandel och russin
Man kan blanda vin, kryddextraktet, socker och vanilj medan drycken är kall och förvara blandningen i högst 2 veckor.
Barnens pumpor som fick lysa på verandan!
Starkvinsglögg med stark smak av vin, bokstavligt talat! God men väldigt ”vinig”, säger man så? 😉
Kiviks glögg som var rejält koncentrerade och alldeles för s öta! Luktade och smakade äppelkaka. Hallonglöggen med kardemumma var liiite bättre, men väldigt söt den också!
Lite kex & goda ostar måste man ju ha! B la. appenzeller, gruyère, manchego, svart Arn, kittost och getost med honung och fransk brie!
Laxsnittar på kavringsbotten med laxpastej/philadelfiaost, citron, räkor och rökt lax! Supergoda!
Mjuk pepparkaka med en spritsad mix av ädelost/kesella, fikonmarmelad och valnötter! Vansinnigt goda! 😛
Krustader med en mild chevre och breasola, en riktig god kombination!!
Min tallrik… 😉
Godis måste man ha också! Dessa hemmagjorda chokladpraliner med hallontryffel
(om jag inte minns helt galet)
var det sting i!
Bountybollar!!! 😛
Knäckkola njöt vi också av! Det blev verkligen en liten minijul igårkväll med glögg & julmust och hela faderullan! Nu ska vi fundera ut en kväll då vi ska baka pepparkakshus och fortsätta på glöggflaskorna som är kvar!